Teadussaade „Rakett69“ jõuab järgmisel aastal ka Luksemburgi eetrisse
13. Jaan 2022
Noorte teadusvõistlus Rakett69 alustab juba sel laupäeval 12. hooajaga. Läbi aastate on saade murdnud end tuhandete eestlaste südametesse ning saanud hüppelauaks paljudele silmapaistvatele noortele. Nüüd on saade vallutamas ka Luksemburgi teleekraane.
Rakett69 esimene hooaeg nägi esmakordselt eetrivalgust tosina võistlejaga 2011. aastal. Lendu juhtisid Aigar Vaigu ning Andres Juur. Idee teha telesse jõudev teadusvõistlus tekkis Eesti Füüsika Seltsil, kes pöördus produktsioonifirma poole, et üheskoos mõtet edasi arendada. Saate produtsendi Riho Västriku (Vesilind OÜ) sõnul kulus algsest ideest saateni jõudmiseni paar aastat: “Esimene hooaeg oli paljuski alles õige tee ja stiili otsimine. Protsessi juures oli kõige olulisemaks korraldada teadusvõistlust nii, et see oleks atraktiivne ka televaatajale.” Siiski saadi hoog kiiresti sisse ning Rakett69 sellisena, nagu seda täna teame, on kasutusel olnud viimased kaheksa aastat. Kokku on 11. hooaja jooksul osalenud saates 162 noort.
Kuid tähelend ei ole kõrge mitte ainult saates osalenud noortel, vaid ka saatel endal. Juba peale esimest hooaega tunnustati teadusvõistlust “Tunnustatud teaduse populariseerija” ning Euroopa Ringhäälingute Liit parima haridussaate tiitliga. Järgmisel aastal on saate formaat jõudmas esmakordselt ka Luksemburgi teleekraanidele. “Eeldatavasti jõuab Rakett69 Luksemburgi vaatajateni 2023. aasta talvel telekontserni RTL vahendusel,” lisab Västrik.
Eesti Teadusagentuuri teaduskommunikatsiooni osakonna juhi Annely Alliku sõnul on Rakett69 formaadi müümisega tehtud tööd juba ligi kolm aastat: “Kogu protsess sai alguse Luksemburgi Teadusagentuuri visiidist Eestisse. Välisriigi kolleegid olid meie raketi-eduloost vaimustuses ning alustasime kohe läbirääkimistega.” Alliku sõnul on esimene edukas leping tähtsaks hüppelauaks järgnevateks tegevusteks: “On hea meel tõdeda, et haridusminister Liina Kersna tutvustas Rakett69 saadet ka Dubai EXPO haridusnädalal laiemale avalikkusele. Huvi saate viimise vastu teistesse riikidesse tunti ka seal.”
Eesti Teadusagentuuri juhatuse esimees Anu Noorma lisab, et selline saavutus on mitmes mõttes märgiline. „See on suurepärane võimalus tutvustada Eesti haridus- ja teaduskommunikatsiooni edulugusid mujal maailmas. Kvarki teadusteatri meeskond, kes „Rakett69“ saatele Eestis sisu toodab, saab oma oskusi esitleda ka Luksemburgis. Rõõm on näha, et teadusagentuuri pidev rahvusvaheline teaduskorralduse alane koostöö on aidanud viia vahva idee kindla tulemuseni.“
Rakett69 tähtsus noorte jaoks on vaieldamatult suur: “Näeme selgelt, et Rakett69 töötab hästi. Hetkel saates osalev põlvkond on ise kasvanud koos saatega ja paljud noorema kooliastme lapsed ootavad pikisilmi, millal vanus lubab neilgi võistlustulle astuda,” selgitas Västrik. Tema sõnul on viimase kümnendi digipööre loonud täiesti uue põlvkonna, kes erineb mitte üksnes saate tegijate, vaid isegi 12 aasta eest alustanud raketlaste põlvkonnast. Västrik lisab: “Õnneks kaasab meie teadustoimetus pidevalt uusi tegijaid, kelle hulgas on ka Raketi vilistlased. See aitab meil loodetavasti ajaga sammu astuda.”
Rakett69 olnud väga oluline vahend teaduse populariseerimiseks noorte seas. Allik selgitab: “Seetõttu on ääretult hea meel, et Raketi kogemus on viimaste aastate jooksul laienenud ning jõudnud veelgi suurema hulga noorteni. Kui saatesse pääsevad vaid üksikud, siis Tallinnas tegutsev teadusstuudio on kõigile avatud. Eelmisel suvel viidi esmakordselt läbi ka erakordselt positiivset tagasisidet saanud õpihuvilaagrid.”
Rakett69 on aga uusi noori teadusmaailma lennutamas ka sel hooajal. Uusi ja põnevaid ülesandeid hakkavad osalejad lahendama juba laupäeval kell 19:30 ETV vahendusel.
Autor: Mare Vahtre