Õpilaste teadusfestival avab noortele teadusmaailma põnevama poole
25. Veebr 2019
Tekst: Ene Veiksaar, Fotod: Sven Tupits
Õpilaste teadusfestival (ÕTF) on pidu kõikidele teadushuvilistele – õpilastele, õpetajatele ja lastevanematele. 2019. aasta teadusfestival toimub 16. - 17. aprillil ERMis, Tartus. ÕTF-i põhieesmärk on viia läbi õpilaste teadustööde riikliku konkursi teine voor ja tutvustada konkureerivaid töid. Festivali lõpuks selguvad võidutööd ning jagatakse preemiad. Auhinnafond on tänavu 11 400 eurot. Lisaks konkursile on festivalil põnev lavaprogramm, avastusi täis teadusmessi ala ja töötoad, kus kõigil võimalik teaduse põnevamat poolt oma silmaga näha ja käega katsuda.
Viiendat aastat toimuv Õpilaste Teadusfestival on aasta-aastalt kasvanud. Kui eelmisel aastal oli osalejaid koos külastajatega 3250, siis nüüd prognoositakse külastajaid veelgi enam. Eksponentide arv on piiratud, kuid uudistajaid ja huvilisi mahub ERMi rohkesti.
Eksponentideks 100 projekti - õpilaste uurimistööd, mis 20. veebruariks jõudsid konkursi teise vooru. Lisaks on välja pandud algkooliõpilaste 25 projekti, mis samuti pääsevad festivalile konkursiga, sest tahtjaid on rohkem kui ekspositsioon mahutab. Teadusfestivali projektijuht Margit Lehis: „Tavaliselt laekub meile paarsada tööd, mille hulgast valitakse välja sada parimat, kes pääsevad teise vooru - festivalile. Teise vooru jaoks valmistavad õpilased poster-ettekanded, mida žüriiliikmed hindavad ning intervjueerivad ka nende autoreid. Konkursi tööd on väljas avatud alal ning nendega saavad tutvuda ja autoritega vestelda kõik festivali külalised. „Festival on eriti kasulik 10. klassile, sest nad näevad reaalselt ära, missugune üks uurimistöö peaks välja nägema ning neil on võimalik autorilt küsida, kuidas ta selle teema leidis, millist meetodit kasutas, kust materjali hankis, milliseid raamatuid luges või kuidas laboris käis“. Festivali külastavad juhendajad saavad näha, millise tasemega on konkursitööd ja millised teemad lapsi-noori kõnetavad.
Teaduse populariseerijad pakuvad põnevust laval ja töötubades
Festivalil on teaduse populariseerimise messiala, kus tutvustavad end ja lasevad lastel erinevates tegevustes käed külge panna 30-35 erinevat asutust ja organisatsiooni. Teadusmessi alal toimuvad ka töötoad, mida eelmisel aastal oli ligi 40. Mõnel töötoa puhul on vajalik eelregistreerimine.
ÕTFi teaduse populariseerimise ala kooridnaator Katrin Saarti sõnul on töötoad on olnud alati väga üllatavad ja põnevad ning nendib, et iga-aastased head koostööpartnerid on ka sel aastal taas kohal. „Eelmisel aastal pani Tartu Ülikool välja farmaatsia- ja arheoloogia-teemalised töötoad, „Spark“ pakub alati mingit põnevat meisterdamist, Teaduskool teeb keemiakatseid ning Hull Teadlane ja Tartu loodusmaja loodusteater on samuti taaskord kohal.“
„Lastel on väga suur soov teha teadusteatrit juba alates esimesest klassist ja tutvustada oma nägemust mõnest teadusvaldkonnast oma eakaaslastele. Ettevalmistused juba käivad,“ räägib Tartu loodusmaja huvikooli direktor Signe Söömer. Tema sõnul annab teadusfestival õpilastele võimaluse ennast teistega võrrelda, proovile panna ja ületada. „Mõiste „teadus“ on laste jaoks üsnagi abstraktne, aga kui ta saab ise esineda, töötubades osaleda, teiste tegemisi jälgida, siis hakkab talle ka praktiliselt kohale jõudma, mida teaduse populariseerimine tegelikult tähendab“. Söömer peab väga oluliseks, et lapsevanemad saavad minna oma lapse tegemisi vaatama, et mõista, mida annab lapsele teadusringides osalemine. Teadusagentuur teeb väga tänuväärset tööd – see festival on lastele väljundiks“.
Eesti Tervishoiu Muuseum on möödunud aastate teadusfestivalil käinud mõõtmas erinevaid tervisenäitajaid ning andnud parimatele meditsiiniteemalistele uurimistöödele eriauhinna. Seda tehakse ka sel aastal. SA Eesti Tervishoiu Muuseum projektijuht Merike Metsala-Niglas: „Teadusfestivalil osalemine annab meile täiendava võimaluse jõuda inimesteni ning teadust lihtsalt ja loogiliselt lahti seletada, propageerida meditsiini kui teadusharu. Tundub, et meditsiiniteemalisi töid on juurde tulnud ja nende tase on paranenud“.
Haapsalu Innovatsioonikeskus „Innokas“ tuleb sel aastal festivalile uute teaduskomplektidega, millega noored saavad leiutada erinevaid puldiga juhitavaid masinaid ja mehhanisme,“ kergitab „Innokas“ juhataja Angela Leppik saladuseloori.. „Festival annab meile võimaluse ennast paremini nähtavaks teha ja teada anda, et Haapsalus on selline vahva tehnoloogiakeskus, kuhu tulla, ise käed külge panna, midagi valmis meisterdada või leiutada“. Leppik peab kõige positiivsemaks üllatuseks noorte üha kasvavat huvi festivali ja teadustemaatika vastu üldse. „Õpetajad tulevad tundide ajast koos klassidega uudistama“.
Põnev lavaprogramm ja filmielamus
Festivali lavaprogrammi kuuluvad erinevad teadus-showd, loengud, arutelud päevakajalistel teemadel, mis puudutavad teadust, inseneeriat ja tehnoloogiat. „Laval on kärtsu, mürtsu ja showd ikka näha saanud, nii ka sel aastal. Tulemas on teadusteater „Rakett69“ tegijatelt, üles astub Hull Teadlane, keeletehnoloogid teevad huvitava etteaste ning tulevad ka etendused teadusteatrite festivalilt. Aga ma ei ütleks, et seal kogu aeg paugud käivad, pigem on rohkelt huvitavat kuulamist ja vaatamist,“ ütleb Katrin Saart.
Festivali laval saab näha ka filmi „Trust Machine: The Story of Blochain“ („Usalda masinat: blokiahela lugu“; https://www.trustmachinefilm.com/), mis räägib bitcoinidest, krüptovaluutast ning selle alustarkvaraks olevast blokiahela süsteemist. PÖFFi teadusfilmide programmi raames Tallinnas linastunud filmi ei ole Tartus veel vaadata saanud.
Infoks gruppidele
Festivalil osalejaid ja külastajaid on üle Eesti. Valdav enamus tuleb õpilasgruppidena. Katrin Saart: „Uudistama mahuvad kõik, kuid nii külastajatele kui korraldajatele oleks parem, kui grupid saabuksid veidi hajutatumalt, mitte kõik korraga esimese päeva hommikul kell 10. Selleks saadame koolidele märtsi algul festivali info ja palume gruppidel, kus on rohkem kui kümme õpilast, saata meile orienteeruv saabumisaeg. See võimaldab meil gruppe paremini vastu võtta“.
Konkursi preemiad
Õpilasi motiveerib teaduskonkursil osalema soov end proovile panna ning teha midagi sellist, mida märgatakse ja tunnustatakse. Tänukirja saab iga osaleja, aga rahalisi auhindu antakse välja 6 nii põhikooli kui gümnaasiumi astmes. Põhikooli noored saavad pärjatud 350-850-euroste ning gümnasistid 600-1100-euroste preemiatega. Kõiki I preemia pälvinud teadustööde juhendajaid ootavad 725-eurosed preemiad. Lisaks paneb umbes 30 organisatsiooni välja eriauhinnad.
„17. aprilli õhtuks on võitja teada, poole viieks on kõik lilled ja rahad jagatud. Koolidel tasub kindlasti tulla, sest tegu ei ole koolipäeva raiskamisega, vaid õpilaste ja õpetajate jaoks on see võimalus tutvuda uurimistöö koostamise protsessiga ning teaduse populariseerimise alal, lavaprogrammis ja töötubades näha, kuidas on võimalik teadust päriseluga siduda - see kõik on väärt kogemus,“ kinnitab õpilaste teadusfestivali projektijuht Margit Lehis.
Kaugemalt tulijatel tasub lisaks festivalil osalemisele päevakavasse planeerida ka ERMi külastus, kuna festivali käepaelaga pääseb muuseumisse sooduspiletiga.
Vaata videoülevaadet 2018. aasta teadusfestivalist SIIT.
Loo valmimist toetas teadus- ja tehnoloogipakt. Pakt on ühiskondlik koostöölepe teaduse, tehnoloogia ja inseneeria valdkonna arendamiseks ning piisava tööjõu tagamine Eestis. Pakti koostöövõrgustik pakub tuge ja infot oma tegevuste kavandamisel ning elluviimisel, võimaldab olla infovahetuses pakti teiste partneritega, saada osa teiste parimast praktikast ning jagada oma kogemusi.
Pakti eesmärkide ja tekstiga saab lähemalt tutvuda siit. Selleks, et hoida end kursis tegevustega, mida teaduse, tehnoloogia ja inseneeria valdkonna edendamiseks tehakse, on hea liituda teadus- ja tehnoloogiapakti Facebooki grupiga.