Haapsalu haridus- ja tehnoloogiamess sütitas noortes teadushuvi
02. Okt 2019
Tekst: Sven Paulus, video: C-Luck Production
23. septembril täitus Haapsalu kultuurikeskus sadade lastega, kes uudistasid Teadlaste Öö festivali raames toimuvat hariduse ja tehnoloogia messi. Selle tuules on kohalike noorte huvi loodus-, täppisteaduste ja tehnoloogia vastu üha suurenenud.
Viiendat aastat kohaliku innovatsioonikeskuse INNOKAS eestvedamisel korraldatud mess on suunatud eelkõige Läänemaa noortele, ent tänavu tulid lasteaiad ja koolid Haapsalusse ka Hiiumaalt, Harjumaalt ning isegi Ida-Virumaalt. Lapsed said oma teadmisi ja oskusi proovile panna 20 erineva teadust ja tehnoloogiat tutvustava väljapaneku raames.
Näiteks Eesti Tervishoiu Muuseum kutsus Vernier’i seadmetega käte jõudu mõõtma ja tutvustas oma uut aastanäitust - “Mina, superorganism”. Eesti Loodusmuuseumi virtuaalreaalsuse abil saadi teada, milliseid vahemaid on mandrid triivinud miljonite aastate jooksul ja kuidas nägi Eesti ala välja pärast ajaloo pikimat jääaega 600 miljonit aastat tagasi. Lisaks sai liitreaalsuse rakendusega ellu äratada sadu miljoneid aastaid tagasi elanud loomi, teha nähtavaks mikromaailma ja vaadata loodust uuel kujul.
Eesti Keele Instituudi keeletehnoloogia boksis sai aga kuulata, kuidas arvuti räägib eesti keeles rõõmsalt, vihaselt, neutraalselt ja kurvalt. Räägitava teksti said arvutile noored ise ette kirjutada. TÜ Tartu observatoorium näitas kosmoseteaduse ja –tehnoloogia uusimaid saavutusi ja tutvustas teadlase elukutset.
Eesti Teadusagentuur julgustas teadmishimulisi noori osalema leiutajate konkursil ning läkitama oma uudse seadme idee joonistus teele enne 2. detsembrit. Samuti kutsuti kõiki festivalil osalenud koole, lasteaedu ning peresid järgmise aasta 14.-15.aprillil Tartusse, Õpilaste Teadusfestivalile. Lisaks sai soovitusi, kuidas leida koostööpartnereid, et muuta kooli ainetunnid põnevamaks ja tuua päriselu kooli.
Messiga paralleelselt toimusid erinevad töötoad. TalTechi Geoloogia Instituut pani lapsed šokolaadi kaevandama, Suukool viis läbi hambajoogat ning MTÜ Robootika töötoas tuli LEGO Mindstorms EV3 robotiga lahendada erinevaid missioone – liigutada kraanat, ehitada maju, likvideerida liiklusummikuid jne.
Ahhaa kolm teadusteatri etendust läksid täissaalidele. Vaimustunud publikule näidati katseid, mida kodus järele ei soovitatud teha. Kogu päeva sai kuulata teaduskohvikus loenguid erinevatel teemadel.
LTT pisik levib ning nakatab üha enam tüdrukuid
SA INNOKAS juhataja Angela Leppiku sõnul on viis aastat festivali korraldamist andnud märkimisväärseid tulemusi. Õpilased on hakanud LTT valdkonna vastu suuremat huvi tundma. “Kui varem käis meie messil 10% tüdrukuid ja 90% noormehi, siis nüüd on see suhe juba 40% ja 60%,” lausus Leppik ja rõõmustas, et lapsed tulevad pärast koolitunde messile tagasi ja toimetavad väljapanekute juures.
Varasemate aastate tagasiside on Leppiku sõnul olnud kiitev: “Piirkonna õpetajatele meeldib, et toome LTT valdkonna tegijad siia Haapsalusse. Samuti annab üritus neile võimaluse viia läbi oma projektõppepäeva, milleks koolid saavad siit vajaliku materjali.”
Leppik meenutab, et kui innovatsioonikeskus kuus aastat tagasi tegevust alustas, eesmärgiga tuua teadust ja tehnoloogiat koolidesse ja lasteaedadesse, oli Läänemaal vaid kahes väikeses maakoolis paar robotit. “Nüüd ei ole Läänemaal enam-vähem ühtegi kooli või lasteaeda, kus see valdkond poleks esindatud,” tunneb ta heameelt. Tänaseks saavad juba nelja aastased ja vanemad INNOKAS tehnoloogiakoolis õppida robootikat, programmeerimist, inseneeriat, 3D modelleerimist ja printimist, luua ja arendada 3D mänge, tegeleda mudellennunduse ja õpilasfirma arendamisega.
Teadlaste ÖÖ egiidi all toimuv haridus- ja tehnoloogiamess on innovatsioonikeskuse tegevuste programmis leidnud püsiva koha ning tingimata toimub üritus ka 2020. aastal. INNOKAS ootab kõiki huvilisi Haapsallu!