Tallinna Ülikooli (TLÜ) klassiõpetajate juubelikonverents
Sündmus
kuni
Tallinna Ülikool
Tallinna Ülikool on kõrgharidusega klassiõpetajaid ette valmistanud juba 65 aastat! Praegune ettevalmistus (5-aastane BA ja MA integreeritud õppekava) hõlmab põhikooli I ja II astet ning ühte kõrvalainet kuni 9. klassi lõpuni.
Tähistame tähtpäeva juubelikonverentsiga, mis toimub 3. ja 4. veebruaril Tallinna Ülikoolis ja kuhu ootame klassiõpetajaid, vilistlasi, koolijuhte ja erialaga seotud akadeemilist peret ning hariduspoliitika kujundajaid. Vaata edasi: https://www.tlu.ee/hti/sundmused/tlu-klassiopetajate-juubelikonverents
Ajakava
Päevakava ning esinejate loend võib täieneda ning täpsustuda.
3. veebruar
11.00 Tervitused ja sissejuhatavad sõnavõtud
Sõna võtavad Haridus- ja teadusminister Liina Kersna, TLÜ haridusteaduste instituudi direktor Tiia Õun, TLÜ algõpetuse emeriitprofessor Leida Talts ja TLÜ algõpetuse professor Inge Timoštšuk.
11.30 Paneeldiskussioonide ja töötubade tutvustused
Paneeldiskussioonides esinevad asjatundjad teemakohaste lühisõnavõttudega, mis kergitavad olulisi probleeme ning osutavad lahendusvõimalustele. Töötubades jagatakse senist uuemat teadmist ja parimaid praktikaid algõpetuse fookuses olevate teemade käsitlemiseks.
11.45 Kohvipaus
12.00 Magistritööde paraad I osa
2-3 x 3 min lühivideod viimase viie aasta jooksul kaitstud silmapaistvatest töödest
12.20 I PANEELDISKUSSIOON: Klassiõpetaja roll ühiskonnas
Arutame, millised on ühiskonna arenemisega seotud väljakutsed klassiõpetaja töös. Keskendume sellele, kuidas õpetamise kaudu panustada ühiskonna sidususse ja Eesti jätkusuutlikku arengusse. Mõtleme koos, kuidas vähendada erinevate õpilaste kogemuste lõhet ja toetada laste huvidele ning võimetele vastavat haridust.
Diskussioonis osalevad Audentese erakooli 1.–6.klassi õppejuht ja Eesti Klassiõpetajate Liidu juhatuse liige Külli Arand, TLÜ sotsiaalpsühholoogia professor Mati Heidmets, TLÜ algõpetuse professor Inge Timoštšuk ja TÜ algõpetuse professor Krista Uibu. Moderaator on TLÜ haridusinnovatsiooni prorektor Kristi Klaasmägi.
13.30 Magistritööde paraad II osa
13.40 Lõunapaus
14.25 I TÖÖTUBADE SESSIOON: Õpetaja professionaalne areng
- TÖÖTUBA 1: Õpetamine mitmekultuurilises klassiruumis
Töötoas keskendume nii eesti-vene kui uus-sisserändajatest õpilaste temaatikale. Arutleme, millised on mitmekultuurilise klassiruumi tunnused ning väljakutsed. Räägime ka, milliseid oskusi vajab õpetaja tööks mitmekultuurilises klassiruumis.
Esinevad TLÜ eesti keele professor Reili Argus, Maardu linnavalitsuse linnapea nõunik Aurika Sin ja Tuleviku Lasteaia direktor Maiki Vanahans. Moderaator on Tuleviku lasteaia direktor Maiki Vanahans.
- TÖÖTUBA 2: Paindlikud õpiteed klassiõpetajaks õppides
Arutleme töötoas probleemide üle, mis on tekkinud seoses erineva tausta ja ettevalmistusega klassiõpetajate töötamisega koolis. Ettekanded keskenduvad sellele, missuguseid probleeme näeb koolijuht, missuguseid õpetajad. Mõtleme, millised on arenguvõimalused ja lahendused, sh erinevad, paindlikud õpiteed.
Esinevad Randvere Kooli klassiõpetaja Mare Müürsepp, Gustav Adolfi Gümnaasiumi algõpetuse õppetooli juhataja Kadri Pajo ja TLÜ Haridusinnovatsiooni keskuse juhataja Kätlin Vanari. Moderaator on TLÜ ülddidaktika lektor Ene Hiiepuu.
- TÖÖTUBA 3: Keerukad olukorrad ja õpetaja enesehoid
Töötoa ühe teemana käsitleme laste depressiooni ja enesetapu probleemistikku ning sellega seonduvat statistikat. Teise teemana arutleme selle üle, milline roll on õpetaja vaimsel tervisel ning käsitleme praktilisi võtted õpetaja eneseanalüüsiks ning enese heaolu toetamiseks. Lisaks keskendume distantsõppega toimetulekule nii õpetaja, õpilase kui lapsevanema seisukohalt.
Esinevad TLÜ teadur Maria Erss, Pelgulinna Gümnaasiumi koolipsühholoog Kärt Käesel ning TÜ peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi tervishoiukorralduse nooremlektor Liis Rooväli. Moderaator on TLÜ alg- ja alushariduse külalislektor Maile Käsper.
15.55 Kohvipaus
16.10 Magistritööde paraad III osa
16.20 II PANEELDISKUSSIOON: Õpetaja heaolu ja professionaalne areng
Arutame, kuivõrd mõjutavad õpetaja heaolu ja professionaalsus õpilaste heaolu ning võimetekohast arengut. Analüüsime, mis osas saab õpetajate esmaõpe ning täiendõpe õpetaja enesearengut ja toimetulekut senisest veel enam toetada. Mõtleme koos, milline on koolikultuuri roll õpetaja heaolus ja professionaalses arengus.
Diskussioonis osalevad Gustav Adolfi Gümnaasiumi klassiõpetaja Kertu Lehtsaar, TLÜ algõpetuse emeriitprofessor Leida Talts, TLÜ emakeeledidaktika dotsent Anne Uusen ning Haridus- ja Teadusministeeriumi haridusjuhtimise ja õpetajapoliitika valdkonna juht Heidi Uustalu. Moderaator on TLÜ haridusjuhtimise professor Eve Eisenschmidt.
17.30 Magistritööde paraad IV osa
17.40–18.00 Päeva kokkuvõte
Moderaator on GoWorkaBit turundusjuht Rain Uusen.
4. veebruar
11.00 Päeva alustamine
11.10 III PANEELDISKUSIOON: Algõpetuse aktuaalsed probleemid
Arutame kõiki õpilasi kaasava hariduse küsimusi. Keskendume hoolivuse ja vastutustunde ning aktiivsuse ja lahenduskesksuse arendamise teemadele. Mõtleme, kuidas õpetajad ja lapsevanemad ning kogukonnad saavad vastastikku teineteist paremini toetada.
Diskussioonis osalevad Peetri Lasteaed-Põhikooli direktor Luule Niinesalu, Haridus- ja teadusministeeriumi üldhariduse valdkonna juht Ruth Opmann, ettevõtja ja näitleja Karin Rask, TLÜ algõpetuse professor Inge Timoštšuk, Keeleameti peadirektor Ilmar Tomusk, TLÜ emakeeledidaktika dotsent Anne Uusen. Moderaator on TLÜ õpetajahariduse professor Katrin Poom-Valickis.
12.00 Kohvipaus
12.30 II TÖÖTUBADE SESSIOON: Terve inimene koolis
- TÖÖTUBA 4: Õpilaste kaasamine õppimisse
Töötoas teeme ülevaade õppimisse kaasamise võtetest ja sellest, kuidas kaasamine aitab vältida varast väljalangevust koolist ning toetab paremate õpitulemuste saavutamist. Konkreetsed näited ja nõuanded tuuakse loodus- ning muusikaõpetuse näitel.
Esinevad Kindluse Kooli haridusjuht Maris Laanela, TLÜ algõpetuse külalislektor Anne-Mai Näkk, TLÜ muusikadidaktika nooremlektor Heddi Reinsalu ja TLÜ koolipedagoogika nooremlektor Triin Ulla. Moderaator on TLÜ muusikadidaktika nooremlektor Heddi Reinsalu.
- TÖÖTUBA 5: Lapse tervise ja arengu toetamine
Klassiõpetaja puutub oma töös kokku ka lapse ealise arengu ja tervisega seotud väljakutsetega, mis vajavad sageli õpetaja sekkumist. Töötoas räägime lapse seksuaalsest arengust: mis on eakohane ja mis mitte ning milliseid ohumärke võiks täiskasvanu tähele panna. Kuna teise kooliastme alguses jõuavad lapsed murdeikka, käsitleme, kuidas saab muuseumitund üleminekut toetada. Töötoa lõpuosas tutvustame klassiõpetaja võimalusi tervislike toitumisharjumuste kujundamisel.
Esinevad Tervisemuuseumi pedagoog Katriin Kütt-Oad, sotsiaalpedagoog ja Gaia Kooli klassiõpetaja Mailis Ostra ning Tervise Arengu Instituudi toitumise ja liikumise valdkonna ekspert Tagli Pitsi. Moderaator on TLÜ nooremteadur ja Gaia Kooli klassiõpetaja Kaidi Nurmik.
- TÖÖTUBA 6: Avatud mikrofon
Töötuba toimub avatud mikrofoni põhimõttel: kõik soovijad saavad lühisõnavõtuks sõna. Osalejate algatusel esitatakse arutlemiseks hetkel aktuaalseid probleeme õppijate ja õpetajate toetamisega seonduvalt.
Arutelu algatamiseks saavad mikrofoni: Kaarli Kooli klassiõpetaja ja klassiõpetajate koordinaator Lea Krall, MTÜ Alustavat õpetajat toetav kool tegevjuht Triin Noorkõiv, Gustav Adolfi Gümnaasiumi õpetaja ja klassiõpetajaks õppiv üliõpilane Simona Liisbet Seppi, Tallinna Laste Turvakeskuse juhataja Priit Siig ja Rocca Al Mare kooli direktor Sirje Toomla. Moderaator on TLÜ emakeeledidaktika dotsent Anne Uusen.
14.00 Lõunapaus
14.45 III TÖÖTUBADE SESSIOON: Õppekeskkond ja õppimine
- TÖÖTUBA 7: Lasteaiast kooli
Arutleme töötoas mitmete teemade ja probleemide üle seoses lapse üleminekuga lasteaiast kooli: mida see endaga kaasa toob ning milliseid väljakutseid esitab lasteaiale ja koolile. Räägime ka kooliküpsuse erinevatest aspektidest ja õpioskustele aluse loomisest.
Esinevad TLÜ teadur Kati Aus, Tallinna Reaalkooli klassiõpetaja Aili Hõbejärv ja Eesti lasteaednike liidu juhatuse esimees Evelin Sarapuu. Moderaator on TLÜ ülddidaktika lektor Ene Hiiepuu.
- TÖÖTUBA 8: Värske pilk õpikeskkonnale
Töötoa fookuses on füüsiline õpikeskkond. Töötoas keskendume järgmistele küsimustele: Miks me peaks õppima väljaspool klassiruumi? Millised digi-tööriistad toetavad õpikeskkonna avardamist? Kuidas tagada uuenduslike võtete ja mõtete püsimajäämine koolis?
Esinevad TLÜ õpperobootika külalisteadur ning haridusteaduste instituudi ettevõtluskoostöö ja innovatsiooni peaspetsialist Janika Leoste, TLÜ nooremteadur Kadri Mettis ning TLÜ nooremteadur ja Meremuuseumi hariduskuraator Helene Uppin. Moderaator on TLÜ nooremteadur ja Meremuuseumi hariduskuraator Helene Uppin.
- TÖÖTUBA 9: Ainete lõimimine
Ehkki õpisisude lõimimine on eesmärgina riiklikus õppekavas juba aastaid, kohtame igapäevases koolielus siiski sagedamini õppeainete isoleeritud õpetamist kui nende integreerimist. Arutame, mis on selle põhjused ja kuidas neid takistusi ületada. Käsitleme töötoas ainetevahelise lõiminguga seotud väljakutseid ning saame toimivaid näiteid praktikutelt.
Esinevad Peetri Lasteaed-Põhikooli klassiõpetaja Jaana Leemet, Tallinna Inglise Kolledži klassiõpetaja Tiina Seppel, Tallinna Toomkooli klassiõpetaja ja praktikajuhendaja Tähti Siinmaa, Tallinna Inglise Kolledži õppejuhi kt ja klassiõpetaja Maarja Usin. Moderaator on Tallinna Toomkooli klassiõpetaja ja praktikajuhendaja Tähti Siinmaa.
16.15–16.45 Töötubade kokkuvõtted
Moderaator on GoWorkaBit turundusjuht Rain Uusen.
17.00–19.00 Lõpetamine ja tänuõhtu
Vaata edasi: https://www.tlu.ee/hti/sundmused/tlu-klassiopetajate-juubelikonverents