Purjelaudur Saskia õpetab endast vanematele füüsikat

Teadusvõistluse „Rakett 69“ 12. hooaja noorim osaleja, Saskia Põldmaa, õpetab hobikorras endast vanematele õpilastele füüsikat ja astronoomiat, lennutab Peipsi järvel sonde ning sõidab purjelauaga.

Tallinna Reaalkooli 9. klassi õpilane Saskia (15) on sarnaselt paljudele teistele tublidele raketlastele elus näide vanasõnast "Kes palju teeb, see palju jõuab“. Kaks korda nädalas juhendab ta Reaalkoolis füüsika- ja astronoomiaringi, kus osalejate hulgas ka gümnasistid. Füüsikaolümpiaadidel karastunud neiut tavapärastest matemaatika ja füüsika tundidest sageli ei leiagi, sest ta on oma eakohasest ainekavast ammu ees. „See kõlab küll klišeelikult, kuid mulle meeldib, kuidas füüsika ja matemaatika seletavad ära, mis meie ümber toimub,“ ütleb Saskia ja täpsustab, et teda on palju aidanud Reaalkooli endine füüsikaõpetaja Mart Kuurme ning lisaks on ta iseseisvalt palju juurde lugenud. Olulist rolli mängivad ka enne olümpiaade toimuvad õppelaagrid.

Võiks eeldada, et Saskia lemmikained on reaalained, kuid ei, selleks on hoopis vene keel. „Ma näen, et vene keelt on elus vaja ja mu õpetaja on ka väga hea. Tegelikult enamus õpetajatest on väga head ja ma tahaks neid tänada!“

Kui olümpiaadideks valmistudes õpib Saskia teooriat, siis praktilisi oskusi on ta saanud lihvida, ehitades sondi, millega mõõta stratosfääris õhuniiskust, temperatuuri, radioaktiivsust jms. „Sellega on palju nokitsemist,“ märgib ta. Kord juhtus nii, et Peipsi järve kohale lennutatud sond kukkus vette teispool Eesti piiri. Oli pühapäev ning piirivalve tavapärane telefoninumber ei vastanud. Kohalikust külast õnnestus siiski piirivalvepunkt üles leida ning kuigi piirivalvurid hoiatasid noori, et nad on nüüd oma sondil olnud varustusest ilma, õnnestus neil sond siiski lõpuks tervena tagasi saada.

Saskia hindab sondi ehitamise puhul just praktiliste oskuste proovile panekut. Raketi-saates on need tema hinnangul muidugi eriti jõudsalt edasi arenenud. Saate eelvoorudes oli vaja muu hulgas kruve keerata. „Ma ei saanud otsikutki akutrellile otsa, aga nüüd olen akutrelliga sina peal.“

rakett69
Saskia koolikaaslastega sondi
lennutamiseks valmistumas.
​​​​​​Autor: Mart Kuurme

Kui meelepäraseid huvisid mitu, võib nende omavahelise kokku klapitamisega juhtuda nii nagu hiljuti rahvusvahelise füüsikaolümpiaadi ja purjelaua võistlusega. Kuna viimane toimus Sardiinias, tuli Saskial füüsikaülesandeidki lahendada distantsilt. Sellelt olümpiaadilt tõi ta koju kolmanda koha.

Purjelauda on neiu sõitnud kaheksa aastat. „Alguses ei võtnud ma seda eriti tõsiselt, aga millegipärast tuli võistlustahe sisse, hakkasin tõsisemalt võistlema ja käin nüüd ka maailma ja Euroopa meistrivõistlustel.“ Purjelaua hooaeg on Eestis suvel, mis tähendab, et kui kooli parasjagu pole, on Saskia nädalast 5-6 päeva treeningutel või võistlustel. „Mulle meeldib võistlemine, see on ülilõbus!“ Kuna Saskia väikevend treenib praegu paadiklassis, mis Saskia hinnangul ei ole ehk nii lõbus kui purjalaud, püüab ta väikevenna motivatsiooni ülal hoida, sest teab: varsti läheb lõbusamaks!

Oma hobi, purjelaua sõitu kasutas Saskia ka oskuslikult Raketi-saate teadusteatri voorus polarisatsiooni selgitamisel. Saskia selgitusel oskab nüüd igaüks oma nutitelefoni abil kontrollida, kas tema päikeseprillid on polarisaatoriga või mitte.

rakett69
Saskia purjelaua võistlustel
Autor: Elena Giolai

„Teadusteatri ajal oli hästi lõbus, olime kolm päeva Ahhaa keldris. Kõigil olid närvid pingul, aga Ahhaa kelder oli kõige huvitavam kelder, kus ma olen olnud,“ räägib Saskia õhinal ja lisab, et raketlased leidsid keldris ringi kolades nii mõndagi põnevat.

Saskia tunnistab, et teadusvõistluse neljas koht jääb veidi painama. „Oleksin tahtnud kolme parima hulka pääseda.“ Samas hindab ta võistlusel osalemise kogemust kõrgelt, sest sai juurde hulga häid sõpru, kellega nii saate vahepeal kui ka saate ajal sai palju nalja. Ehk läheb tulevikus ka luku vahetamise ja akutrelli kasutuse oskust vaja ning põnev oli näha, kuidas käib telesaate tegemine.

Gümnaasiumi kavatseb neiu jätkata Reaalkoolis ning kuigi keskkoolijärgse erialavalikuni on veel aega, usub ta, et jätkab füüsikaõpingutega mõnes välisülikoolis.

 

Autor: Sigrid Rajalo
Fotod: Vesilind OÜ
Avaldatud: 2.05.2022