Raketlane Aaron Unt: hariduse olulisus seisneb selle kasutamise võimekuses
Pärnu Koidula Gümnaasiumi 11. klassi õpilane Aaron Unt jäi „Rakett69“ võistlusel silma oma lõpmatult positiivse olekuga. Noormees oskab mängida erinevaid pille, on võitnud mitmeid majandusvõistluseid ning sooritanud isegi langevarjuhüppe - tundub, et tal õnnestub kõik mängleva kergusega. Ja kuigi „Rakett69“ võit jäi sel hooajal saavutamata, lahkus ta saatest paljude uute sõprade ja ägeda kogemuse võrra rikkamana.
Pärnust pärit Aaron on olnud uudishimulik juba päris pisikesest peale. „Mäletan hästi, kui tegime sõbraga plekkpurgist elektrolüüsimasina. Kuna meil polnud päris õigeid materjale ega vajalikke teadmisi, siis peale esimeste pudelite paukgaasi tootmist oli purgi sees vaselahus ja meil vedas, et see katki ei läinud,“ muigab poiss. Ilmselt oli aga nendest katsetustest siiski midagi kasu, sest ka „Rakett69“ teadusteatri voorus rääkis Aaron just elektrolüüsist ning ladus esinemine tagas talle kindla pääsu järgmisesse saatesse.
Nutikas noormees on väga musikaalne ning on kaua muusikakoolis käinud. „Lõpetasin Pärnu Muusikakooli flöödi erialal juba kolm aastat tagasi, aga mängin siiani bändis nimega Kuurium96,“ selgitab Aaron. „Tänu muusikakoolile olen saanud paremaks esinejaks, mis tuli „Rakett69“ saates palju kasuks. Samuti olen jõudnud selle kõrvalt ka neli aastat judos ja lauatennises käia.“ Hetkel tegeleb raketlane lisaks muusikale reaalainete eratundide andmisega ja suvel kulub suur osa ajast discgolfile.
Koolis on raketlase lemmiktundideks reaalained, sest neid saab reaalselt rakendada - näiteks „Rakett69“ saates. Noormehe sõnul on teda enim mõjutanud pedagoogiks just füüsikaõpetaja Elmu Mägi. „Ta on väga tore õpetaja, kes suudab teemad hästi selgeks teha ja ta on üks peamiseid põhjuseid, miks mulle füüsika meeldib,“ lisab ta. „Tundides näitab ta lahedaid videoklippe ja mõnikord teeb katseid ka klassiruumis. Ta on tõeline oma ala ekspert.“
Füüsikas on Aaron juba silmapaistvaid tulemusi saavutanud - eelmisel aastal võitis ta Pärnu füüsikaolümpiaadi. „Olen uhke ka esimese koha üle rahvusvahelisel muusikafestivalil Eurotalent, mis toimus Itaalias,“ lisab noormees. Kõrgeid sihte on ta seadnud spordimaailmaski - nimelt sooritas raketlane NATO testi maksimumpunktidele ja püstitas sellega koolis uue rekordi.
Majandushuviline noormees on end proovile pannud ka selle valdkonna võistlustel ning nüüdseks kaks aastat järjest TalTechi majandusvõistluse võitnud. „Rakett69“ saatest sai ta mõtte kandideerida LHV-sse praktikale. „Ma ei ole veel täpset eriala ülikooliks välja valinud,“ tunnistab Aaron. „Usun, et ei peagi täpselt teadma, mis ametikohal tulevikus töötada tahan, kuniks siht on õige.“
Aaron on veendunud, et õppida võib kogu elu, aga kui ta enda teadmisi ei jaga või nendega midagi ei tee, siis pole haridusest kasu. „Hariduse olulisus seisneb selle kasutamise võimekuses - mõni suudab vähese haridusega miljoneid aidata, kuid osadel jääb doktorikraadist väheks, et leib lauale tuua.“
„Rakett69“ saadet on noormees fännanud juba väikesest peale. „Teadsin alati, et tahan ise ka kunagi raketlane olla. Muidugi on veel auhinnaraha suureks motivaatoriks olnud,“ lisab Aaron. Seekord lahkub ta aga saatest muul moel rikkana - uute ja ägedate sõpradega.
„Teiste raketlastega sõpradeks saamine on väga lahe olnud. Käime vabal ajal ronimas ja teeme muid ägedaid asju.“ Just sõbrad ja hobid ongi need, mis Aaroni igapäevaselt õnnelikuks teevad. „Kui on lahedad sõbrad ja huvitavad hobid, siis ei pea eraldi midagi tegema, et olla õnnelik,“ usub ta.