Iduettevõtja Grete rihib bioinformaatikat

Start-up ettevõtte Konnekt kaasasutaja Grete Paat loodab, et teaduspõhine lähenemine ja iduettevõtlusele omane kiire liikumine ning riskide võtmine saavad lahendada käsikäes maailma suuri probleeme.

Tänavuse hooaja teadusvõistlusel „Rakett69“ teiseks jäänud Hugo Treffneri Gümnaasiumi abiturient Grete (19) ei ole finaali tulemuses pettunud. „Mul oli aga väga kahju kõigist, kes mulle kaasa elasid ja pidid pettuma, kuid masin oli ju vägev!“ märgib ta enda Rube-Goldbergi masina kohta.

Grete Paat
Pildil vasakult Grete Paat, Jürgen Tihanov, Anita Algus ja
Paul Jürgens Negavatt 2021 finaalis.
Autor: Kadri Erlenheim

Raketi-saatesse läks Grete kandideerima oma start-up tiimiga Konnekt. „Nalja pärast läksime, mõttega, et teeks tiimiga koos midagi toredat.“ Grete tunnistab, et kuigi jälgis saate varasemaid hooaegu, eriti pärast üheks tema eeskujuks kujunenud Kadi Siiguri võitu, ei kandideerinud ta võistlusele kindla eesmärgiga jõuda kaugemale teaduslabürindist. „Ma lihtsalt chillisin ja lahendasin ülesandeid. Võib-olla seepärast jõudsingi nii kaugele, et mul ei olnud võistluspinget.“ Ka duelli ülesannet lahendas Grete külma närviga, mitte mõeldes võitmise peale, vaid süvenedes lahenduskäiku. „Ma teadsin, et kui duelli kaotan, siis tahan edasi lahendada, et teada saada, kuidas see käib.“ Grete oli duellis Jetega, kus elektrooniline lukk tuli seadistada ust avama.

Raketi-saates meeskonna juhtimise oskuse ja tehnilise taibuga silma paistnud Grete võtab võistluskogemusest kaasa teaduse suurema väärtustamise. „Olen enda tuleviku sihte palju paremini paika pannud ja saatega on mu jaoks avanenud palju uusi võimalusi kas või inimeste näol, kellega tuttavaks sain,“ räägib neiu. „See oli väga äge, kuidas Madis Toomsalu (LHV Grupi juht – SR) saatis õnnesoovid ja kutsus praktikale. See oli nagu välk selgest taevast!“ Nii veedavad kaks raketlast – Grete ja Johannes suve LHVs praktikal. „LHVsse ma tahan minna, maksku, mis maksab,“ naerab Grete.

Grete Paat
Vasakult Karen Dunaway ja Grete Paat 2021. aastal AHHAA
Lifehack konkursil.
Autor: erakogu

Saatega kaasnenud tasuta ülikoolikoha kavatseb ta ära kasutada Tartu ülikoolis alguses informaatikat õppides eesmärgiga spetsialiseeruda hiljem bioinformaatikale. „Mulle tundub, et selles valdkonnas on suured arenguhüpped ees,“ põhjendab ta erialavalikut ja täpsustab, et tema jaoks on põnev siduda kokku loodusteadused, informaatika ja ettevõtlus.

Informaatikaga on neiu sina peal juba ammu. Reaalteadused ei ole Gretele võõrad, kuid esmalt pakkus talle rohkem huvi matemaatika ja seejärel keskendus informaatikale. Juba Kõrveküla põhikoolis käies ei suutnud tavapärase õppeprogrammi matemaatika neiu huvi aine vastu rahuldada, matemaatikaõpetaja ei tihanud teda ühel hetkel enam õpetada, mistõttu käis teda kooli toel õpetamas eraõpetaja Annika Teska. Hiljem võttis Grete juurde Tartu Teaduskooli erinevaid kursuseid. „Tegin strateegilise valdkonna valiku (informaatika – SR), seal ei ole tüdrukuid väga palju.“

Oma informaatika-inseneri oskusi paneb Grete proovile firmas Konnekt, kus tema ametinimetuseks on Mad Scientist või teisisõnu Chief Technology Officer (tehnoloogiajuht). Konnekt, mis on juba korra jõudnud MVPni (minimum vibale product ehk esmane töötav toode) pakub tulevikus mobiilset kaardirakendust, eesmärgiga kaotada füüsiline rahakott ühes erinevate plastikkaartidega – maksekaardid, uksekaardid, sõidukaardid, jõusaali liikmekaardid jms. Grete möönab, et konkurentsi selle probleemi lahendamisel on, kuid töötavad lahendust veel mitte.

Iduettevõtluse ja eriti HTG õpilasfirmade kogukonda hindab ta kõrgelt. Konnekt on osalenud õpilasfirmade võistlustel, Ajujahil, hiljuti esindati Eestit rahvusvahelisel teadusfestivalil Ameerika Ühendriikides. Grete kavatseb ka ülikoolis oma start-upi arendamisega kindlasti jätkata. Raketi-saate osalejatest värbas ta Konnekti siniste tiimist Kevini ja punastest Arto.

Peale informaatika ja iduettevõtluse on Grete pikalt tegelenud tantsimisega ning bridžimänguga. „Meil on HTG-s nali, et kõik edukad raketlased on bridžiklubis. Igal aastal on saates keegi bridžiklubist.“ Kas traditsioon jätkub, selgub juba Raketi-saate järgmisel hooajal. 

 

Autor: Sigrid Rajalo
Fotod: Vesilind OÜ

Avaldatud: 23.05.2022