Mattias Timm tuli endast lihtsalt parimat andes Raketi võitjaks
Kahe treffneristi tasavägisest duellist võidukalt väljunud „Rakett69“ teadusvõistluse 12. hooaja võitja Mattias Timm Rast ei seadnud endale saatevoorude alguses konkreetset võidu-eesmärki, vaid otsustas nautida protsessi.
„Praktiliselt ainus põhjus, miks ma tahtsin Raketti tulla, oli see, et siin on ägedad ülesanded ja tahtsin neid ka ise lahendada,“ räägib Mattias Timm (18) ja lisab, et on olnud Raketi-saate andunud fänn juba aastaid. „Nii kaua, kui mäletan, olen saateid vaadanud.“
Mattias Timm ja tema vastane, koolikaaslane Grete Paat ehitasid finaalsaates juba traditsiooniks kujunenud Rube Goldbergi masina, mille ahelreaktsioon pidi kestma 96 sekundit. Mattias Timmi masin oli täpsem.
Võiduraha kavatseb noormees investeerida ehk panna kasvama, sest hetkel sellele konkreetset kasutusotstarvet ei ole. Kuna Mattias Timm lõpetab tänavu Hugo Treffneri Gümnaasiumi 11. klassi, siis võiduga kaasnenud ülikoolikoha kasutus seisab samuti alles ees. Noormeest tõmbab inseneeria poole, täpsemalt mehhatroonika, IT või elektroonika või hoopis midagi Lennuakadeemiast.
Suve veedab ta Solarride’i meeskonnaga uut päikeseautot ehitades. Mattias Timm hindab Solarride’i projekti juures võimalust arendada enda inseneri oskusi. „Mina töötan tiimis, mis tegeleb kogu masina elektroonika ja mootoriga,“ ütleb ta ja selgitab, et elektroonika ja mehhatroonika on toredad, kuna neis valdkondades tuleb probleemi lahendamiseks kasutada nii aju kui ka käsi. „Minu jaoks on tähtis, et keha ja vaim töötaksid koos. Nagu judos.“ Judoga alustas Mattis Timm koolieelikuna ning hindab väga judo õpetust. „Judo tähendab otsetõlkes kerget teed. Selle mõte on panna vastane pikali, kasutades kõige kergemat teed,“ selgitab ta. „Judos on kaks reeglit, esiteks tuleb vastast kohelda austusväärselt ning teiseks kasutada vastase jõudu tema vastu.“
Lisaks meeldib Mattias Timmile laulda. Ta on laulnud nii Elva meeskooris kui ka Treffneri segakooris. Samas tunneb ta muret meeskoorilaulu tuleviku pärast. „Mehed ei huvitu enam laulmisest! Lauljaid tuleb otsida tikutulega!“ Mattias Timm meenutab siinkohal Elva kandis kunagist legendaarset koorijuhti Maimu-Koidula Sirelt. „Ta suutis veenda väikesi lapsi, mind sealhulgas, et kooris laulmine on äge. Ma ei tegeleks kindlasti koorilauluga, kui poleks olnud teda.“
Gümnaasiumi astudes jäi huvitegevusteks vähem aega, eriti kuna koolitee pikenes – iga päev Elvast Tartusse sõit võtab aega kuni tund ning pärast koolipäeva sama pikk tee tagasi koju. Mattias Timm nendib, et tema reaalainete janu ei saa kunagi otsa, sest füüsika, keemia ja matemaatika aitavad selgitada ümbritsevat maailma. Samas hindab noormees ka humanitaar- ja sotsiaalvaldkonna aineid, mis avardavad silmaringi. „Kui see oleks olnud valikaine, siis ma ei oleks mingil juhul võtnud näiteks kunstiajalugu, aga tegelikult on tore seda teada, mitte olla lihtsalt laborant, kes teabki ainult, mis laboris toimub.“
„Rakett69“ saatesse proovis Mattias Timm tegelikult saada juba kahel varasemal aastal, kuid tulutult. Ta innustab kõiki, kes on mõlgutanud mõtteid teadusvõistlusesse kandideerida, oma mõtted teoks teha. „Ma võin ennast näiteks tuua – mind ei huvitanud, et ma kohe saatesse ei saanud. Mõtlesin, et olgu nii ja proovin veel.“
Pingelise finaalsaate kõrval jääb Mattias Timmile meelde ka nn kosmosessaade ning saade, kus tuli legoklotse kokku koguda. „Kosmosesaade, kus tuli infot edasi anda, oli ülesehituselt põnev. Tuli teha head tiimitööd olukorras, kus kellelgi ei olnud täit infot.“ Lisaks aga jääb noormees meenutama ka kogu kaadritagust meeskonda grimeerijatest operaatoriteni, kellega sai saadete filmimisel palju nalja. Mattias Timm tunnustab neid ja märgib muiates, et kogu saate meeskonnal õnnestus jätta noortest ehk targemgi mulje. Igal juhul oli 12. hooaja lend väga kokkuhoidev ning üksteist toetav. Mattias Timm on olümpiaadidel käies lähtunud põhimõttest, et iga kord tuleb anda endast parim, küll siis tulevad ka tulemused. Kolmas kord Raketi-saatesse kandideerimine viis ta 12. hooaja võitjaks.
Autor: Sigrid Rajalo
Fotod: Vesilind OÜ
Avaldatud: 16.05.2022