Ükssarvikute juhendajaks humanitaartausta kiuste
23. Okt 2020
Kanged Saaremaa naised ei lasknud end heidutada asjaolust, et pole reaalainetega just suurimad sõbrad ning juhendavad nüüd juba kolmandat kursust tüdrukute tehnoloogiaringi HK Uniqorn Squad.
Esimest korda tehnoloogiaringi juhendades vasardas saksa keele filoloogia haridusega ja kinnisvaraettevõttes turundajana töötava Urve Nõgu peas vaid: „Appikene, see on nii hullult keeruline!“ Tunni teema oli „heli“ ning kokku tuli panna kõlar, selleks tekitada magnetväli. Esimesel korral olid kohal paljud uudishimulikud lapsevanemad ning üheskoos saadi kõlarid kenasti tööle. Nüüd tagasi vaadates märgib juhendaja, et see ongi olnud üks keerulisemaid teemasid. Edaspidi läks juba lihtsamalt, enne igat tundi uuris Nõgu Unicorn Squadi liikumise eestvedajate saadetud kasti põhjalikult läbi ning vajadusel otsis infot juurdegi. Nõgu kaasjuhendaja Anneli Raudsepp, kes on kunstialase taustaga ning igapäevaselt töötab kontoris, möönab samuti, et on olnud seni teemakauge, kuid seda enam põnevust pakuvad juhendatavad ringid ka talle endale. „Vabalt võiks neid ka täiskasvanutele korraldada,“ lisab ta.
Küsimusele, kui raske ikkagi on vastavat tausta omamata juhendada algklassi neidude tehnoloogiaringi, vastavad mõlemad naised kui ühest suust, et tegelikult ei ole selles mitte midagi keerulist. „Kui 7-12-aastane laps peab sellest aru saama, küll siis saame meie ka,“ märgib Raudsepp. Aega ja tahtmist peab olema. Mõlemad naised soovisid, et nende tütred saaksid tundma tehnoloogiat, robootikat, elektroonikat ning teisi teemasid, millega muidu sellise põhjalikkusega kokku ei puutu. Uutele juhendajatele, kes kaaluvad samuti tüdrukute ringi kokku panna, ütlevad naised julgustavaid sõnu – kõik juhendid on ette antud, midagi kontimurdvat ei tule teha.
Nõgu on enda laste pealt näinud, kui vajalik on tehnoloogiaring ainult tüdrukutele. Tihti juhtus, et poeg tahtis tütre eest põnevamaid asju ära teha. „See ongi oluline, et tüdrukud ise teeksid, et ei annaks rolli ära. Kui on vaja akutrelliga porgandisse auku puurida, saavad tüdrukud sellega väga edukalt hakkama, selleks ei pea poiss olema.“ Tööalaselt näeb naine, kuidas üha enam on hinnas IT-teadmised ja tehnoloogiataiplikkus, seega soovib ta julgustada nii enda tütart kui ka enda juhendatavaid unicorne neid valdkondi avastama.
Eri teemasid uurivad lapsed praktiliste ülesannete kaudu. Näiteks õpitakse ehitama porgandipilli või katsetatakse vooluringi LED riiete abil, programmeeritakse droone või ehitatakse purjeauto. „Lastelt endilt tuleb päri palju ideid, kuidas ülesandeid lahendada,“ ütleb Nõgu. „Kahju, et ma ise ei ole enam 10-aastane! Oleks meie ajal ka midagi sellist olnud. Robootika, elektroonika, see kõik on nii põnev tänapäeval,“ räägib Raudsepp ja lisab, et tema enda jaoks on füüsikaga seotud ülesanded osutunud väga huvitavateks. „Kooli ajal ei pakkunud füüsika mulle huvi või ei osanud õpetajad seda huvitavaks teha.“ Seda enam hindab ta HK Unicorn Squadi algatust. „Väga äge, et sellise asja peale on üldse tuldud!“
Saaremaal käib teadaolevalt koos viis tüdrukute tehnoloogiaringi. Üle Eesti tegutseb tüdrukute tehnoloogiaringe 96, milles osaleb ligi 1200 last.
HK Unicorn Squad
HK tehnoloogiaringi nimes tähistavad liikumise ellukutsuja Taavi Kotka tütre Helena Kotka nimetähti.
Liikumine sai alguse 2018. aasta sügisel eesmärgiga tekitada ja arendada tüdrukute hulgas praktiliste ülesannete kaudu tehnikaalast huvi. Kuna sageli jäävad poiste-tüdrukute segarühmades tüdrukud tahaplaanile, otsustatigi teha tehnoloogiarühmad vaid tüdrukutele.
2019. aasta kevadel laienes liikumine üle Eesti, hetkel tegutsevad ringid kõikides maakondades, välja arvatud Võrumaal. Liikumise eestvedajad on kokku pannud temaatilised materjalid koos juhenditega, mis saadetakse vabatahtlikele juhendajatele.
Tehnoloogiaring koosneb kursustest, igal kursusel on 9 temaatilist õppekomplektidega varustatud tundi ja üks lisatund. Praegu on korraldajatel käsil 4. kursuse väljatöötamine. Kokku tuleb materjale kuue kursuse jagu.
Avatud on registreerumine rühmadele, mis alustavad 2021. aasta märtsist.
Lisainfo: https://unicornsquad.ee/
Autor: Sigrid Rajalo
Fotod: erakogu