Startis Rakett69 kümnes hooaeg
27. Jaan 2020
Tekst: Sven Paulus, fotod: Alis Mäesalu, Kalev Smidt (Rakett69), Liis Koser (Unicorn Squad)
Lastel, noortel ja nende vanematel on taas põhjust koguneda laupäeva õhtuti teleri ette, sest menukas noorte teadusvõistlus Rakett69 alustas jaanuaris kümnenda hooaja lendu. Finaalis ootab võitjat 10 000 eurone stipendium ja lisaks pääsevad kolm finalisti õppima Tartu Ülikooli või Tallinna Tehnikaülikooli vabalt valitud erialale ilma sisseastumiskatseteta.
16-osalise teadusseikluse uude hooaega kandideeris osalema pea sada noort. Neist 30 nutikamat said võimaluse panna oma oskused proovile teaduslabürindis, kus tuli lahendada neli erineva loomuga ülesannet ja tulemuste põhjal selgus 15 edasipääsejat. Saate produtsent Kalev Smidti sõnul jätkab Rakett69 vanas heas formaadis, kus noored lahendavad vaatemängulisi ülesandeid. „Püüame innustada järeltulevaid põlvi ja inspireerida neid tegelema teadusega. Samuti soovime kaasata rohkem publikut,” ütles Smidt.
Lisaks juba tuttavatele žüriiliikmetele teeb saates uuel hooajal kaasa ka uus kohtunik, edukas ettevõtja ja investor Taavi Kotka. Saate staažikas kohtunik Aigar Vaigu kutsus teda teadusseikluses osalema juba mõni aasta tagasi, ent tollal ei sobinud see Kotka töise graafikuga. Nüüd aga nägi mees saates head võimalust juhtida tähelepanu tüdrukute tehnoloogia ja loodusteaduse õppimise vähestele võimalustele ning tutvustada neidudele mõeldud Unicorn Squad’i nimelisi tehnoloogiaringe. Kotka poolt eestveetav Unicorn Squad on sel hooajal ka üks saate toetajaid.
Saate produtsent Smidt hindab kõrgelt Kotka panust selgitustöö tegemisel, et ei ole valdkondi või ülesandeid, mis on sobivad kas poistele või tüdrukutele. Rakett69 puhul on paljud ülesanded olnud mehhaanika ja robootika valdkonnast ning seetõttu on väga oluline nii osalejatele kui vaatajatele teadvustada, et võistleja sugu ei mängi lahendamise edukuses mingit rolli. „Viimastel hooaegadel on meil olnud palju väga andekaid tüdrukuid ja meil on Unicorn Squadiga sama eesmärk: innustada noori televaatajaid, nende hulgas kindlasti ka tüdrukuid, tehnoloogia ja teaduse vastu huvi tundma,” lausus Smidt.
Kotka hinnangul on Rakett 69 väga vajalik saade ja initsiatiiv, sest tänapäeva noored eriti telerit ei vaata. „Nad istuvad pigem Youtube'is ja mängudes, kuid seda saadet vaatavad ka mu enda lapsed väga hea meelega.” Uue kohtuniku hinnangul võiks tulevikus saates ülesandeid isegi põhjalikumalt lahti seletada, kuivõrd on selgelt näha, et lapsed tahaksid asju kaasa või järgi teha.
Rakett69 tootmist on toetanud mitmed ettevõtted ja koostöö jätkub ka alanud hooajal. „Meie jaoks on oluline näidata, et ka kodumaal on ettevõtteid, kellel on noortele erinevaid võimalusi pakkuda. Jätkame koostööd Tallinna Tehnikaülikooli, Tartu Ülikooli ja selle all tegutseva Teaduskooliga, Tallinna Ülikooliga ning sellest aastast ka Eesti Maaülikooliga,” rääkis saate produtsent. Viimase puhul peab ta oluliseks toonitada, et Rakett69 pole ainult füüsikale, mehhaanikale ja inseneeriale pühendatud. „Näeme vajadust populariseerida ka näiteks bioloogiat ja metsandust, mis on täna aktuaalsed teemad ning sisaldavad endas palju põnevat,” ütles Smidt.
Kuivõrd on Rakett 69 inspireerinud noori tegelema looduse, tehnoloogia ja täppisteaduste valdkonnas?
Smidti sõnul on saate kümne eetris olemise aastaga üles kasvanud terve põlvkond noori, kes neist aladest huvitub. „Sel hooajal on jõudnud saatesse ühe varasema saate võitja noorem õde ning on neid, kes on saate vaatamise vaimus üles kasvanud. Ka võistlejad ise toovad välja, et nad on juba väikesest peale Rakett69-t vaadanud ja mõelnud seal osalemisest. Kuulen ka oma lähikonnas 5-6 aastaste laste käest, et saadet vaadatakse huviga,” ütles Smidt. Ta pakub välja, et mõni üliõpilane võiks oma lõputöös uurida, milline on Rakett69 mõju noorte teadushuvile olnud ja kas Rakett69 eetri aastate jooksul on Eestis noori siirdunud teadusesse.
Raketi lendu saab otse eetris jälgida iga laupäev ETV-s, kell 19:30 ning saade on järelvaadatav ETV kodulehe vahendusel. Kõige värskemaid Raketi uudiseid saab lugeda saate Facebooki lehelt ning saates lahendatud ülesanded seletab teadustoimetus lahti poolt Rakett69 Youtube’i kanali videotes (https://cutt.ly/brbDz2X).
Rakett 69-t rahastab Euroopa Regionaalfond Eesti Teadusagentuuri TeaMe+ programmist ja seda toodab produktsioonifirma Vesilind.