Töötoad 2023

 

õpilaste teadusfestival

Õpilaste teadusfestivali raames on teil võimalus osaleda erinevates töötubades, et mõne teema kohta põhjalikumaid teadmisi saada. Töötoa pikkus on 45 minutit. Gruppide suurused on erinevad, aga enamasti mahub ühte töötuppa 10–25 osalejat. Registreerumine töötuppa on individuaalne (iga õpilane tuleb registreerida eraldi)!

Soovitame valida igale õpilasele ühe töötoa, sest festivalil on ka rohkelt teisi põnevaid ja harivaid tegevusi! Soovitame kindlasti osa võtta lavaprogrammist, kus esinejad tutvustavad kaasahaaravalt erinevaid teadusega seotud valdkondi ja aitavad seega noortel teha teadlikumaid karjäärivalikuid. Lavaprogrammile ei pea eelnevalt registreerima, kõigile huvilistele on ruumi piisavalt. Lisaks saavad õpilased koguda inspiratsiooni oma eakaaslaste uurimistöödest ning messialal, kus oma tegevusi tutvustavad teaduse populariseerijad üle Eesti. Rohkem infot: stendiettekanded, lavaprogramm ja avatud alal pakutav.

Töötubade nimekirjad ja kirjeldused on allpool. Kui mõne töötoa kohad saavad täis, ei ole see enam vormis nähtav. Kui soovitud töötuppa ei õnnestu registreerida, soovitame uurida osalemise võimalust ka enne algust festivalil kohapeal. Varasem kogemus on näidanud, et tühistamise tõttu tekib viimasel hetkel vabu kohti tekib.

Palun jälgige, mis klassi õpilastele töötuba on suunatud! Mittesobivusel kustutavad korraldajad registreerumise! Pange tähele, et üks töötuba on mõeldud ka õpetajatele, juhendajatele ja uurimistööde koordinaatoritele.

Töötubade ajagraafiku leiab siit, täpsemad kirjeldused asuvad allpool: 

Töötubadesse registreerimine*: 

*Isikuandmete töötlemine Eesti Teadusagentuuris

Lisainfo:
Lilia Grozovski
lilia.grozovski@etag.ee
tel. 7317 354


Viljandi Gümnaasiumi Teadusteatri töötuba - katsed ja minilavastus
Osalejad valivad katse, mille esitamist aitavad selgeks õppida Viljandi gümnasistid. Lõpuks mängime koos lühikese etenduse, kus katsed modelleerivad tegevustikku sobivat nähtust. Lõbus ja õpetlik! Sobilik 6.-12. klassile. Osalejate piirarv: 15.

Merkuuri töötoad:

Tark kassa ehk meisterdame puidust rahakassad. Sobilik 1.-6. klassile. Osalejate piirarv: 10.

Bluetooth kõlarite meisterdamine“ Sobilik 7.-12. klassile. Osalejate piirarv: 10.

Otsime valgust“ ehk valmistame LED- valgusti. Sobilik 4.-12. klassile. Osalejate piirarv: 10.

Valga Gümnaasiumi töötuba Tekstiili teine hingamine
Täna on aeg, mil üht rõivaeset ei kanta enam eseme eluea lõpuni. Praktilise töötoa eesmärk on aidata muuta suhtumist ja hoiakut ning anda teadmisi tekstiilijäätmetest. Seni, kuni teadlased nuputavad ja katsetavad, mida ette võtta, peame hakkama oma käitumismustreid muutma. Teeme seda siis kohe nüüd ja praegu! Töötuba viivad läbi Valga Gümnaasiumi noored. Sobilik 8.-12. klassile. Osalejate piirarv: 25.

Eesti Rahva Muuseumi töötuba Hakkame kellekski teiseks
Näitusel Õige keha, vale keha? uurime, miks ja kuidas on inimesed ennast maskeerinud ja võtnud endale erinevaid rolle. Proovime ette erinevaid maske ja kehastame rolle ning arutleme, kas olekski tore hakata päriselt kellekski teiseks või on kõige parem ikkagi olla mina ise. Sobilik 5.-9. klassile. Osalejate piirarv: 25.

Eesti Teadushuvihariduse Liidu põgenemistuba Väiksem jalajälg
Õpilased võivad oma võimeid ja seiklushimu meie põgenemistoaga proovile panna. Osalejad jagatakse 4 gruppi ja iga grupp peab koostöös lahendama ära kolm ülesannet (15min+15min+15min). Meeskonnad saavad panna ennast proovile taastuvate loodusvarade, energia kokkuhoiu, meelte, matemaatika ja füüsika ning reisimise teemadel. Sobilik 4.-6. klassile. Osalejate piirarv: 20.

Eesti Matemaatika Seltsi töötuba Väikesed trikid
Kaardimängud ja -trikid pakuvad põnevust igas eas. Vaatame väikeseid trikke, kus matemaatika on olulisem kui näppude osavus!
Selgeks saab triki saladus ning selle tegemine. Sobilik 5.-12. klassile. Osalejate piirarv: 25.

SA Eesti Meremuuseumi töötuba Mereline elu ja vaade Eestile
Eesti Meremuuseumi korraldatud töötoas saavad õpilased teada, kuidas merearheoloog uurib merelist maailma. Selle käigus tutvutakse, kuidas uurida Eesti merelist kultuuri erinevate meetoditega ja milline maailm avaneb vee all. Samuti, millist rolli mängivad humanitaar- ja loodusteadused arheoloogias, kus isotoopiline analüüs leidudest annab selgema arusaama minevikust. Põneva mereteemalise töötoa läbiviijaks on Eesti Meremuuseumi nooremteadur Isabella Glušauskaite. Sobilik 7.-12. klassile. Osalejate piirarv: 25.

Eesti Töötukassa töötuba Kandideerimisdokumendid - minu tuleviku CV
Mida on vaja edukaks tööotsmiseks? Millised on kaasaegsed kandideerimisdokumendid? Kas lisada kaas- või motivatsioonikiri? Võimalused ja soovitused. Sobilik 7.-12. klassile. Osalejate piirarv: 25.

Eesti Töötukassa töötuba Valikute tegemise töötuba (grupinõustamine) 
Analüüsime huvisid, võimeid, väärtuseid, õppimisvõimalusi pärast põhikooli ning millele ja kuidas mõelda karjäärivalikut tehes.
Kuidas jõuda oma unistusteni ja mida teha siis, kui see ei õnnestu? Sobilik 8.-9. klassile. Osalejate piirarv: 25.

Eesti Maaülikooli töötuba Elektroonika töötuba
Töötoa raames tutvutakse elektroonika komponentidega ning õpitakse ühendama lihtsamaid elektriskeeme. Tööprotsessi käigus joodavad osalejad trükkplaadile elektroonikakomponendid, milleks on potentsiomeeter, RGB valgusti, takisti ja transistori. Trükkplaadi kinnitatakse vineerpaneelist valmistatud raami sisse, millest valmib öölamp. Sobilik 5.-12. klassile. Osalejate piirarv: 25.

Kuressaare Hariduse Kooli looduskeskuse töötuba Deodorandi töötuba
Deodorandi töötoas tutvutakse erinevate deodorantide koostistega. Osalejad saavad näpunäiteid, mida jälgida deodorandi pakendil ja kuidas ise lihtsatest vahenditest deodoranti valmistada. Iga osaleja valmistab töötoas endale deodorandi ja saab selle koju kaasa võtta. Sobilik 7.-12. klassile. Osalejate piirarv: 25.

Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskus AS töötuba Taimsete liha alternatiivide töötuba
Kuidas panna hernes maitsema ja välja nägema nagu kanaliha? Tutvustame taimsete liha alternatiivide arendusprotsessi läbi toiduteadlaste pilgu. Töötoas proovime üheskoos tuvastada erinevaid lõhna- ja maitseühendeid ning vaadata kuidas need käituvad lõpptootes. Sobilik 10.-12. klassile. Osalejate piirarv: 25.

Tartu Ülikooli arheoloogia instituudi töötuba* Luud ja ehted
Töötoas paneme kokku kaks 13. sajandi inimluustikku ning üritame aru saada, mis esemed võiksid hauas nende juurde kuuluda ja kus need võiksid luustiku suhtes asetseda. Lisaks räägime, kellele luud kuuluvad, milliseid haigusi võis inimene põdeda ja kuidas tuleks suhtuda arheoloogilistel väljakaevamistel leitud luudesse. Sobilik 5.-9. klassile. Osalejate piirarv: 10.

*NB! Kuna tegemist on päris inimluudega, siis töötoas osalejate käitumine peab olema lugupidav. 

Eesti Noorte Teaduste Akadeemia töötuba Rohepöörde erinevad igapäevaelu tahud
Kliimamuutustega kohanemine ja rohepöörde edukas läbiviimine eeldab igaühe teadlikku panust ja mõtestatud otsuseid igapäevaelus. Tule, mõtle kaasa ja arutle, kuidas nutikalt anda oma panus! Eesti Noorte Teaduste Akadeemia (ENTA) eestvedamisel valmis kümme rohepööret käsitlevat lühivideot, mis motiveerivad ja abistavad igaüht tegema otsuseid, mis toetavad rohepööret ja aitavad meil juba toimunud ja tulevaste väljakutsetega toime tulla. Iga video lõpus on küsimus, et panna inimesi kaasa mõtlema ja soovi korral saad töötoaks ette valmistuda, vaadates läbi kõik videod YouTube playlistis siin. Sobilik 6.-12. klassile. Osalejate piirarv: 25.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia töötuba Uuri muusikat!
Piilume muusikateadlase igapäevaellu, tehes mudeldatud kujul uurimistööd: leiame probleemi, esitame küsimuse ja püstitame eesmärgi, uurime kirjandust ja allikaid ning proovime siis hakata vastust leidma. Töötoa lõpuks valmib teadusplakati visand. Sobilik 5.-9. klassile. Osalejate piirarv: 25.

MTÜ GLOBE Eesti töötuba GLOBE ilmavaatlused
Õpilaste teadusfestivalil on võimalik tutvuda igapäevaste ilmavaatlusega GLOBE metoodika alusel (õhutemperatuur, pilvisus, õhurõhk, õhuniiskus, sademed). Kogume andmed hetkeilma kohta ja selgitame järjepideva mõõtmise vajalikkust ning tutvustame lihtsaid vahendeid, millega andmeid koguda. Tegevus toimub õues. Mõõtmised viiakse läbi ja andmed kogutakse õpilaste teadusfestival 11.-12. aprillil, kahe päeva jooksul kokku 3 korral. Kogunemine algusajal ERMi ukse juures (õues), ühe mõõtmiskorra kestus on 45 minutit. Sobilik 7.-12. klassile. Osalejate piirarv: 15.

Rakvere Reaalkooli teadusteatri töötuba Keemia võlumaailm
Töötoas läbime erinevate keemiliste reaktsioonide tunnuste baasil vahvaid katseid, kus saab oma kätega tuld, pauku ning värve teha. Sobilik 7.-12. klassile. Osalejate piirarv: 25.

Tartu Ülikooli teaduskooli töötuba Kuidas ehitada endale fotomeeter ja uurida värvilisi lahuseid?
Töötoas ehitatakse fotomeeter ja uuritakse eri värvi lahuseid. Kuidas uurida toiduvärvi kontsentratsiooni limonaadis? Sobilik 7.-9. klassile. Osalejate piirarv: 20.

EGEA Tartu töötuba Orienteerumismäng (ERMi ümbruses)
Mängu on võimalik läbida kuni 5-liikmelistes meeskondades. Igas punktis tuleb täita ülesanne (vastata küsimusele, leida objekt, teha foto, märgata midagi eripärast). Mängu start ja finiš asuvad ERMis ukse juures. Kontrollaeg on 30 minutit. Mängu käigus tutvuvad osalejad erinevat asukoha määramise viisidega ja vajalik on omada grupi peale vähemalt üht nutitelefoni, kus töötavad andmeside ja kompass. Osalejatele antakse mängu läbimiseks kaart, kuhu on märgitud peale kontrollpunktide nimed ja umbkaudne asukoht (mõne punkti puhul on lisatud koordinaadid, mõne puhul juhised, kuidas looduslike objektide alusel end positsioneerida, mõne puhul asimuut). Mängu tulemusena tutvuvad õpilased erinevate asukoha määramise meetodite ning ERMi ümbruse objektidega. Sobilik 6.-12. klassile. Osalejate piirarv: piiramatu.

Junior Achievement Eesti SA töötuba Leiutiste turg
Osalejad mõtlevad välja oma maailmamuutva leiutise, meisterdavad etteantud materjalidest prototüübi ning peavad teistele veenva müügikõne. Sobilik 4.-6. klassile. Osalejate piirarv: 25.

Tartu loodusmaja töötuba Kangakiudude kirju maailm
Millest on tehtud meie riided? Binokulaari all saab avastada kangakiudude vastuolulist maailma. Vaatame lähemalt otsa tekstiilitööstuse pahupoolele ning uurime kust ja kuhu erinevad materjalid meie riiete näol rändavad. Sobilik 4.-9. klassile. Osalejate piirarv: 25.

Tallinna Linnamuuseumi töötuba Suhted, seksuaalsus ja sina“

Töötoas tutvustame näitusega Kõlvatu Tallinn“ kaasnevat muuseumitundi, milles läbi kultuuriajaloo ja erinevate praktiliste ülesannete õpime tundma seksuaalsuse erinevaid sotsiaalseid tahkusid: seksuaalne identiteet, soorollid, seksuaalsed suhted ja palju muud. Tund täiendab sobivalt nii inimeseõpetuse kui ka ajalootunni ainekava. Sobilik 7.-12. klassile. Osalejate piirarv: 25.

Tallinna Linnamuuseumi töötuba Apteeker Melchior“

Töötoas tutvustame keskaegset Tallinna ja apteekri ametit. Kus elas Tallinna esimene apteeker ja kellelt rohtusid soetati? Valgustame, mida põnevat ja milliseid üllatusi sisaldab Tallinna Linnamuuseumi ekskursioon „Apteeker Melchiori filmi radadel“. Sobilik 7.-12. klassile. Osalejate piirarv: 25.

Tallinna Linnamuuseumi töötuba Keemia fotograafias“

Töötoa käigus anname ülevaate keemial põhinevatest fototehnikatest. Kasutame fotopaberit „lõuendina“ ja ilmutit-kinnistit „värvidena”, mille tulemusena valmib kordumatu teos. Lisaks proovime maailma vanimat fotomenetlusprotsessi – tsüanotüüpiat, mille läbi saab iga osaline end loovalt väljendada. Sobilik 7.-12. klassile. Osalejate piirarv: 25.

Tallinna Ülikooli Digitehnoloogiate instituudi töötuba Robotitega töötuba
Töötuba annab näiteid robotitega suhtlemisest. Kohapeal saab ka ise robotiga rääkida. Sobilik 10.-12. klassile. Osalejate piirarv: 25.

Rändava bioklassi töötuba Teeme DNA nähtavaks!
Töötoas räägime bioteaduste põhitõdedest ning praktilise poole pealt õpetame pipeteerimist. Ühtlasi viime läbi põhilised etapid selleks, et DNA-d sadestada ning seda oma silmaga näha. Sealhulgas tutvustame ka kaasaegset laboritehnikat ning DNA analüüsimiseks laboris rakendatavaid meetodeidSobilik 7.-12. klassile. Osalejate piirarv: 25.

Praktikali töötuba Valgus liigutab
Meie laiuskraadidele sobiva praktilise päikeseauto ehitamine on paras väljakutse. Selles on lihtne veenduda, kui heita ühel keskmisel talvepäeval pilk aknast õue. Ega ka suvel palju parem ole. Võib-olla kusagil kõrbes?
Teeme oma töötoas läbi mõned käed-külge tegevused, mille lõpptulemuseks on töötav päikeseauto. Sellega saab ka võidu sõita. Proovime aru saada, milleks päikeseenergiat jagub ja milleks mitte. Ka sellest, kuidas valguse jõul töötavat kosmoselifti ehitada ja kui kiiresti sellisega Suure Munamäe tippu jõuaks. Sobilik 7.-12. klassile. Osalejate piirarv: 25.

Tartu Ülikooli muuseumi töötuba Kuidas kosmost meile lähemale tuua?

Töötas Kuidas kosmost meile lähemale tuua?" tutvume teleskoopide siseeluga. Saame teada, milliseid erinevaid teleskoope üldse olemas on ja mudeldame üheskoos erinevate teleskoopide optilisi süsteeme. Lisaks räägime kui olulised teleskoobid kosmose uurimisel ikkagi on. Sobilik 4.-9. klassile. Osalejate piirarv: 25.

Tartu Ülikooli observatooriumi töötuba õpetajatele ja juhendajatele Põnevaid uurimistööde ideed kosmosest!

Töötoa jooksul tutvustatakse õpetajatele kolme uut võimalust uurimustöö tegemiseks läbi rahvusvaheliste üleskutsete. Kõik materjalid nii õpilasele, kui ka õpetaja toetamiseks on olemas eesti keeles ning kosmosehariduskeskus ESERO Tõraveres on alati õpetajatele vajadusel toeks nende uurimistööde läbiviimise juures. Tutvustusele tulevad Kliimadetektiivide, kuuasula ehitamise ja AstroPi üleskutsed läbi praktiliste tegevuste. Vaata täpsemalt: esero.ee. Sobilik õpetajatele, juhendajatele ja uurimistööde koordinaatoritele. Osalejate piirarv: 70.

 

Lisainfo:
Lilia Grozovski
lilia.grozovski@etag.ee
tel. 7317 354

logod