Noorte kogemused Euroopa Liidu noorteadlaste konkursilt (EUCYS)
26. Sept 2023
12.-16. septembrini toimus Brüsselis noorte teadlaste võistlus EUCYS (EU Contest for Young Scientists), kus kolm Eesti noort esindasid riiki enda töödega eri valdkondadest
Käimasoleval aastal valiti õpilaste teadustööde riiklikul konkursil osalejate seast kolm noort, kes esindasid Eestit Euroopa Liidu noorteadlaste (EUCYS) konkursil. Eesti konkursil pälvisid tunnustuse Elo Joandi (I preemia), Leene Pärtel (I preemia) ja Joosep Toom (II preemia).
Joosep Toom jõudis enda töö teemani, sest on terve elu olnud seotud heliga ning heliloomega, mil ta on mänginud erinevaid instrumente ja varasemas elus kokku puutunud logopeediga. Matemaatika tunnis andmeanalüüsi võimalustega tutvumise järel otsustas ta ühendada huvid heli ja keelte vastu, mistõttu sündiski töö keelte ning heli kõrguste muutustest koostades töö pealkirjaga „Kui palju rakendavad 10 kõige räägitumat keelt ning nendega võrreldes eesti keel heli kõrguste muutust?“ (juhendaja Hendrik Vija).
Leene Pärtel on kirglik kunsti ja bioloogia austaja, seega ühendas ta need kaks valdkonda oma töös. Ta on öelnud: „Mul läks tükk aega, et leida õige nurk, aga lõpuks otsustasin sellise töö kasuks“. Ilmselt oli see EUCYS-el üks visuaalselt ilusamaid töid, sest tema posterettekande kõrval ilutsesid pildid lille maalidest, mis lähtusid tema tööst „Taimede elurikkus XX sajandi eesti maalikunstis“ (juhendaja Ott Maidre).
Elo Joandi on terve elu olnud huvitatud arheoloogiast ning talle meeldib ka keemia, seega haaras ta võimalusest kinni. Elo uurimistöö teema pakkusid välja tema juhendajad Ester Oras ja Mari Tõrv ning töö pealkirjaks sai „Toitumise tuvastamine juuste isotoopanalüüside põhjal: kaasaja ja arheoloogilise materjali juhtumiuuring“.
EUCYS-el tutvustasid noored oma töid posterettekandena kolm päeva ning neid hinnati 5 žürii liikme poolt. „EUCYS oli Euroopa ja terve maailma kõige helgemate peade kokkutulek“, sõnas Elo ja lisas, „Oli imeline näha nii palju innustunud ja tegutsejaid eakaaslaseid, kelle huvi ümbritseva maailma vastu oli nii motiveeriv kui austusväärne“. Joosep täiendab, et suurürituselt jäävad kindlasti meelde inimesed, kes olid tulnud eri riikidest, erinevate taustade ja huvidega, et tutvuda teiste projektidega. Leene nentis, et talle tohutult meeldis EUCYS-el käik, kuna kõige olulisemad olid sealsed inimesed ning inspiratsioonist pakatav õhkkond. „Mul oli selline tunne nagu meie generatsiooni tulevikulootus oleks ühte ruumi kokku kogutud. Mitmeid kordi jäi mul suu lahti teiste noorteadlaste töid lugedes,“ väljendab ta oma vaimustust. Seal sõlmitud sõprussuhted jäävad ilmselt püsima väga pikaks ajaks.
Suurejoonelisel EUCYS-e avamisel öeldi – tegemist oli üritusega, kuhu olid juba võitjad kohale tulnud ning tuli nautida seda rahvusvahelist koosolemist. Meie noored olid väga aktiivsed kontakteeruma eakaaslastega. Sel korral Eestisse ühtegi auhinda ei tulnud, kuid kõige hinnalisem oligi kogemus ise. Võitjate nimekiri on leitav siin.
Tulevikuplaanid on noortel üsna selged. Joosep, kes hetkel läbib ajateenistust, plaanib minna õppima välismaale inseneeriat. Leenel on võetud vaheaasta õpingutes, et saaks oma elu rikastada väljaspool akadeemilist maailma ning peale vaheaastat soovib ta jätkata õpinguid Tartu Ülikoolis bioloogia erialal, lisaks kõrvalainena võtta filosoofiat ja kirjandust. Kuna Leene on juba „maitsnud“ teadusmaailma, siis usub, et ta sinna ka jääb. Elo, kes täna õpib Tartu Ülikoolis füüsika, keemia ja materjaliteaduse erialal, soovib õppida veel arheoloogiat kõrvalerialana ning magistriõpinguid loodab läbida välismaal.
Kui ühe lausega kokku võtta EUCYS-e kogemus, siis need noored, kes seal osalesid, ongi meie tuleviku teadlased. Palju edu neile kolmele ägedale noorele ning tulevikus loodame teid teadusmaastikul veel näha.
Artikli koostas: Kaidi Meus