Karl näitab spordi ja teaduse seoseid
Raketi-saate finalist Karl Mell tahab proovida professionaalse sportlase elu ja saada läbi praktikate ja töövarjutuste paremini aru, mida ta tulevikus teha tahab. Seetõttu ta pärast tänavust gümnaasiumi lõpetamist kohe ülikooli minna ei plaani.
„Võtan vaheaasta ja katsun aru saada, mida tegelikult teha tahan,“ lisab noormees. „Natuke tahan proovida sportlase elu, kus hommikust õhtuni teen trenni magamise ja söömise vahepeal.“ Lisaks kavatseb Karl katsetada erinevaid tööpraktikaid, näiteks LHV pangas. „“Raket69“ LHV saade mulle väga meeldis. Ühest küljest tahaks õppida investeerimist. Sellest on päris elus kasu, et enda tulevast portfelli hallata, aga panganduses on ka palju teisi valdkondi, millega lähemalt tutvuma lähen.“
Raketi-saates tõmbas Karl sageli teaduse ja spordi vahel paralleele ning pühendas kahe valdkonna seoste näitamisele teadusteatri etteaste. Teadusvõistluse hooaja jooksul viis korda duellis käinuna leiab ta, et pingeolukorras rahulikuks jäämine ja klaari peaga otsuste vastu võtmise oskuse on ta omandanud just spordist, täpsemalt triatlonist. Raketi-saate teistes ülesannetes kasuks tulnud aja planeerimise oskus ja distsipliin on samuti Karli igapäevarutiini kuulunud juba vähemalt 8 aastat, mil ta on triatloniga tegelenud. „Tavalisel koolinädalal tõusen kell 6. Kell 6.15 on ujumine ja pärast kooli teen ülejäänud trenni – jooksmise ja rattasõidu,“ kirjeldab noormees oma päevakava. Kokku tuleb parematel päevadel 4–5 tundi trenni. Tänavu pidi ühte päeva mahtuma veel ka palgatöö Rademaris, kus Karl töötas mehaaniku ja klienditeenindajana.
Seda, et Karl võtab triatloni tõsiselt, kinnitavad tema saavutused. Nimelt on ta triatlonis ja duatlonis juunioride arvestuses kahekordne Eesti meister ning tänavu lunastas Tallinna Ironmani võistluselt MM pääsme. „Tulemus oli napilt alla 9 tunni,“ täpsustab Karl. Triatlon puhul paelub noormeest ala mitmekesisus. Trenni tehes ei hakka kunagi igav, sest treeningalad on niivõrd erinevad. Algklassides tegeles Karl viie eri spordialaga korraga. „Ma ei ole kunagi suutnud paigal püsida,“ naerab ta.
Kuidas sattus sedavõrd pühendunud noorsportlane teadusvõistlusele? Juhuslikult, nagu sellistel puhkudel sageli. „Klassivennad kutsusid ja mõtlesin, et lähen ja proovin.“ Karl möönab, et varem ta saatesse pürgimist ei kaalunud. Kui algklassides vaatas saadet pidevalt, siis viimaseid hooaegu aeg-ajalt väiksemate vendade kõrvalt. „Olin üllatunud, et kipsiga teaduslabürindis nii hea ajaga edasi sain. Aga et nii kaugele jõuan – sellest oleks osanud ainult unistada!“
Karli hinnangul arvatakse sageli, et Raketi teadusvõistlusel osalemiseks on vaja ülihäid reaalainete teadmisi. Tegelikult piisab tema sõnul mõningatest põhikooli valemitest ning edasine on juba loogika, hea meeskonnatöö ja oskus kiiresti otsustada. Kuigi noormees kaldub pigem reaal- kui humanitaarainete poole, peab ta enda reaalainete teadmisi pigem keskpäraseks.
„Muidugi on õppimine õpilase ülesanne, aga väga palju oleneb ka õpetaja oskusest, kuidas ta ainet edasi annab ja kui huvitavaks selle teeb,“ arvab Karl ning lisab, et enda tugevuseks peab ta praktilisi ja elu käigus omandatud oskusi. Just koolis õpitud teooria rakendamise oskusest praktiliste ülesannete ja elulise olukordade lahendamisel on tema hinnangul koolisüsteemis sageli puudu.
Finaalsaates läheb Karl muidugi võitma ning paneb endast kõik mängu. Teisiti ta ei oskagi, kui võistlus käimas. „Tuleb midagi väga ägedat, mida varem Raketi masinates ei ole olnud. Kogu masina pea iga element räägib minust ja minu elust.“
„Rakett69“ 11. hooaja finaali näeb ETV-s 1. septembril.
Autor: Sigrid Rajalo
Avaldatud: 17.06.2021