Astronaudiks pürgiv Gertrud: ebamugavustunne viib elus edasi

Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) uue põlvkonna astronaudiks kandideeriv Gertrud Talvik on pannud end pidevalt olukordadesse, kus ei ole mugav olla, sest see on aidanud tal jõuda oma unistusele lähemale.

„Ei tohi karta, et sul on vaimselt raske või ebamugav, vastupidi, mugavust ei tohiks otsida. Ühel hetkel see ebamugavus tasub end ära!“ räägib Gertrud. Neiu tegi Tallinna Vanalinna Hariduskolleegiumi 11. ja 12. klassi läbi ühe aastaga ja lõpetas gümnaasiumi kuldmedaliga. „Mäletan, et tundsin, et kõik on nii aeglane, et ise õppides saaks kiiremini ühele poole,“ meenutab Gertrud ja lisab, et sellise pingutuse järel oli ta nii väsinud, et kõrgkoolis edasiõppimiseks puudus igasugune isu. Selle asemel lendas ta üheotsapiletiga Austraaliasse. „Arvasin, et seal on tore elu, laenutad rannas surfilaudu ja reisid ringi.“ Tegelikkuses ootas teda ees ränkraske füüsiline töö – 40-kraadises kuumuses tuli tassida 50-kilost redelit ning korjata õunu. 12-tunnised tööpäevad tõid verekorpas käed ning sinised ja muhkus jalad. Veidi sai ka reisida, kuid samas mõistis ta, et kui rasket füüsilist tööd edaspidises elus teha ei soovi, tuleb minna ikkagi ülikooli. „Minu puhul kehtib see, et ise peab kõik vead ära tegema, et õppetundidest aru saada,“ naerab Gertrud nüüd.

Lõuna-Aafrika Vabariigis Kaplinna ülikoolis biokeemiat, mikrobioloogiat ja hiina keelt õppima asudes tuli kõik baasained nagu matemaatika, füüsika ja keemia uuesti meelde tuletada. „Palusin emal oma keskkooli vihikud sisse skännida ja mulle saata.“ Vabatahtlik ebamugavustunde tekitamine või enese proovile panek on jätkunud ka Euroopa Kosmoseagentuuris alguses praktikal olles ja nüüd põhikohaga töötades, kus pidevalt tuleb õppida ja end täiendada.

Kosmoseagentuuri tööle minek on aidanud Gertrudi sammu võtta lähemale oma unistusele – saada astronaudiks ning käia ära kosmoses. „Tahan seda tunnet, kuidas on vaadata Maad kosmosest. Seda perspektiivi nihet ei kujuta ette.“  Kaplinna ülikoolis magistrantuuris õppides proovis ta esimest korda ESAsse praktikale saada, kuid ebaõnnestunult. Aasta hiljem katsetas igaks juhuks uuesti, ei lootnud saada, kuid just siis läks õnneks. Praeguseks on Gertrud ESAs töötanud 4,5 aastat ning igav ei ole veel hakanud, sest töö on mitmekesine. „Praeguseks tean midagi kõikidest kosmosesüsteemidest.“

Astronaudiks on Gertrud soovinud saada juba lapsest saati. „Väiksena oli meil õhtuti isaga küsimuste ja vastuste voor, kus saime vennaga isale igasuguseid küsimusi esitada, näiteks, kuidas automootor töötab. Aga alati, kui küsisime kosmose kohta, said isal vastused otsa. See jäi mulle nii meelde, et kuidas ta ei tea,“ jutustab Gertrud. Hiljem pani ta tähele, et enamasti said inimestel vastused otsa, kui küsimused puudutasid kas hästi suurt skaalat nagu kosmos või vastupidi, hästi väikest, kvanttaset.

Sestpeale otsustas Gertrud, et tahab saada astronaudiks ja käia ära kosmoses.

Gertrud Talvik
Gertrud vendadega Soyuz kapslis.
Foto autor: erakogu

ESA astronaudi konkursil osales 22 500 inimest, esimesse vooru valitakse 1500 kandidaati. Gertrud usub, et lähinädalatel on oodata infot, kas ta pääseb edasi. „Hetkel ootan ja mõtlen, et kas sai ikka tehtud piisavalt, kas oleks pidanud oma õppimist süstemaatilisemalt suunama, näiteks tegelema astrobioloogiaga.“ Ometi on tal mitmeid tugevusi. Üllatuslikult on üheks tugevuseks asjaolu, et ta on viibinud palju aega kodust ja lähedastest eemal. Kasuks tuleb ka magistrantuuriaegne laboritöö, sukeldumise, paadijuhi ja piloodi load.

Samas mõlgutab Gertrud ka doktorantuuri mõtteid. „Hingelt olen teadlane, natukene unistan laboritööst ja meeldivad need küsimused, et miks midagi toimub.“ Ta sooviks jätkata teaduse tegemist bioloogias ja spetsialiseeruda kosmosebioloogilistele aspektidele, uurida kosmoselennuga seotud väljakutseid ja mõjusid inimkehale või siis hoopis seda, kuidas taimi kosmoses kasvatada. Ülikooliõpingute ajal uuris ta laboris taas tärkavaid taimi, kes võivad kaotada kogu vedeliku, kuid suudavad siiski ellu ärgata. Taoliste taimede seemned võivad olla vastupidavad radiatsioonile, mis on oluline ka kosmoses.

ESA kuulutab uued astronaudid välja eeldatavalt 2022. aasta oktoobris.

 

Autor: Sigrid Rajalo
Avaldatud: 23.11.2021